WIWI.GE პლატფორმის პრეზენტაცია სომხეთში, WineTech Innovation Summit 2025-ზე
2025 წლის 22 ივლისს, სომხეთის ტბა სევანის ფესტივალის ქალაქში ჩატარდა WineTech Innovation Summit 2025 - რეგიონში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური და ინოვაციური ღონისძიება, რომელიც ღვინის ინდუსტრიაში ციფრული ტექნოლოგიების განვითარებას ეძღვნება.
მოხარული ვართ გაცნობოთ, რომ ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო ჩვენი ასოციაციის „ქალები ღვინის ინდუსტრიაში“ ბორდის წევრმა ია იმერლიშვილმა, რომელმაც წარადგინა WiWi.ge - ასოციაციის ახალი ვებპლატფორმა, რომელიც ემსახურება ღვინისა და აგროტურიზმის სფეროში მომუშავე ქალების გაძლიერებასა და პოპულარიზაციას.
ია იმერლიშვილის პრეზენტაციის თემამ - „WiWi.ge - ციფრული პლატფორმა, რომელიც აძლიერებს ქალებს ქართულ ღვინოსა და აგროტურიზმში“ - განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია მონაწილეთა შორის და კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება იმ როლზე, რასაც ქალები ასრულებენ საქართველოს მეღვინეობასა და აგროტურიზმში.
WiWi.ge-ის შექმნა შესაძლებელი გახდა გერმანიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერითა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) აქტიური მონაწილეობით. პლატფორმა განვითარდა ორ მნიშვნელოვან პროექტის ფარგლებში:
• “მცირე და საშუალო საწარმოების ციფრული ტრანსფორმაცია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში” (DT4SME)
• “VET in Georgia’s Growth Sectors”
ღონისძიებაზე მონაწილე საერთაშორისო ექსპერტებმა ისაუბრეს ციფრული ინოვაციების მნიშვნელობაზე, გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვაზე, მდგრად პრაქტიკებსა და ღვინის ტურიზმის განვითარების პერსპექტივებზე. კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ ღვინო მხოლოდ სასმელი არაა - ის კულტურული მემკვიდრეობა და ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიული მამოძრავებელია.
ჩვენ ვამაყობთ, რომ ჩვენი ასოციაცია წარმოდგენილი იყო ასეთ მაღალპროფილურ პლატფორმაზე და მადლობას ვუხდით ორგანიზატორებს ამ შესაძლებლობისთვის.

Women in Wine Industry Introduced WIWI.GE at the WineTech Innovation Summit 2025 in Armenia
On July 22, 2025, the WineTech Innovation Summit was held at Sevan Festival City in Armenia, bringing together regional and international wine industry professionals to explore how digital technology is shaping the future of winemaking and wine tourism.
We are proud to share that Ia Imerlishvili, board member of the Women in Wine Industry Association, represented our association at the event and presented WiWi.ge - our newly launched platform that supports and promotes women working in the Georgian wine and agrotourism sectors.
The presentation, titled "WiWi.ge – A Digital Platform Elevating Women in Georgian Wine and Agrotourism," sparked great interest among participants and highlighted the vital role of women in Georgia’s wine ecosystem.
The development of WiWi.ge was made possible through the financial support of the German government and the active engagement of Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). The platform was created within the framework of two key initiatives:
• “Digital Transformation of Small and Medium-Sized Enterprises in Eastern Partnership Countries” (DT4SME)
• “VET in Georgia’s Growth Sectors”
The summit featured a broad range of topics presented by experts, from digital innovation and branding to sustainability and the use of smart technologies in wine tourism and supply chain management. Once again, it was emphasized that wine is more than just a beverage - it is a cultural symbol and a strategic driver of economic growth.
We are honored to have been part of such a high-profile international platform and thank the organizers for this valuable opportunity.